Patrick
Hamilton
Plynové
lampy

Překlad:
Jiří Mucha

Režie:
Jana Hermachová

Inspice, nápověda:
Jana Pospíšilová

Scéna: Libor Soukup

Foto: Martin Petřík

Světla, zvuk: Zdeněk Kuna,
Alexej Kryžanovský

Premiéra: 25. 11. 2016 Sokolovna Hostivice

Osoby a obsazení:
Gregory Mannigham: Petr Urban | Bella Mannighamová: Jolana Petříková | Brian Cameron, soudní asistent: Michal Fuchsa | Elisabeth, hospodyně: Eliška Svačinková | Nancy, služebná: Ľubica Lakomá | policisté: Juraj Kurtulík, Tomáš Bareš

Nositele autorských práv k dílu zastupuje DILIA, z.s.

O hře:

Detektivní hra, ve které je vše, co má dobrá detektivka mít: neobjasněná vražda, podvody a falešná obvinění, honba za miliony v podobě rubínů rodiny Barlowů, zatčení i nezbytné překvapení na závěr.

Temné psychologické drama Patricka Hamiltona přispělo svým názvem k obohacení anglické slovní zásoby. Anglické slovo “gaslighting” se v dnešním jazyce používá ve významu neustálého psychického nátlaku, který má určitou osobu přesvědčit o jejím domnělém šílenství. Hra si pro své napětí získala široké publikum a krátce po uvedení na jeviště byla dokonce dvakrát zfilmována.

Manželé Mannighamovi se přistěhují na novou londýnskou adresu, do domu, kde byla před lety brutálně zavražděna příbuzná pana Mannighama. Bezcitný Gregory začne ženu systematicky týrat a přesvědčovat ji o tom, že ztratila veškerý zdravý rozum. K tomuto účelu využívá velmi krutých prostředků psychického nátlaku, který má přesvědčit již tak labilní Bellu, aby uvěřila, že v údajném transu přemisťuje po domě věci nebo je odnáší pryč.

Video upoutávky:

Připravujeme

Foto z představení: